Historia

Moja przygoda z pszczołami zaczęła się w 2001 roku w Sosnowicy, woj. Lubelskie, podczas spotkania rodzinnego u kuzyna mojej żony. To Włodek Maryjewski opowiadał o pszczołach, produktach pszczelich tak, jakby nic innego nie istniało na świecie. Teraz wiem, że jak ktoś chce poznać życie pszczół, jak cudownie potrafią się organizować w pracy, co my możemy mieć dzięki tym bożym robaczkom, to jest to niekończąca się opowieść…

Pierwsze ule zakupiłem w 2002 roku. Były to dwa stare ule warszawskie poszerzane. Jednak po przeczytaniu kilku książek uznałem, ze moja gospodarka będzie się opierała na ulach wielkopolskich.

W 2007 roku uzyskałem tytuł wykwalifikowanego pszczelarza ukończony w Pszczelej Woli. Potem uczestniczyłem w wielu kursach, szkoleniach o tematyce gospodarki i chorób pszczół zakończone szeregiem certyfikatów. W 2013 roku kończąc Policealne Studium Pszczelarskie w Pszczelej Woli – jest to jedyne technikum pszczelarskie w Europie – uzyskałem dyplom technika pszczelarza.

Należę również do Polskiego Związku Pszczelarskiego, gdzie w 2015 roku otrzymałem srebrną odznakę PZP w uznaniu zasług dla Polskiego Związku Pszczelarskiego.

 

Obecnie moja pasieka liczy 85 rodzin pszczelich na ramce wielkopolskiej. Od 2014 roku zajmuję się prowadzeniem zajęć w szkołach i przedszkolach, a w maju 2015 ruszyła ścieżka edukacyjna „Pszczeli Świat”, gdzie przyjmujemy grupy zorganizowane i poznajemy życie pszczół i innych zapylaczy.